| Apple iPhone 3G |
 | Network | 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Announced | 2008 |
| Status | Discontinued |
| Price New | - |
| Price Second | - |
| Size | Dimensions | 115.5 x 62.1 x 12.3 mm |
| Weight | 133 g |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 320 x 480 pixels, 3.5 inches |
|
| Multi-touch input method |
|
| Accelerometer sensor for auto-rotate |
|
| Proximity sensor for auto turn-off |
|
| Scratch-resistant surface |
| Sound | Alert types | MP3, Polyphonic, Vibration |
| Speakerphone | Yes |
|
| 3.5 mm headset jack |
| Memory | Phonebook | SIM card + unlimited entries, Photocall |
| Call records | 100 received, dialed and missed calls |
| Internal | 8 / 16 GB, 128 MB RAM |
| Card slot | No |
| Data | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | Yes, v2.0 with A2DP, headset support only |
| Infrared port | No |
| USB | Yes, v2.0 |
| Camera | Primary | 2 MP, 1600x1200 pixels |
| Video | No |
| Secondary | No |
| Features | OS | iPhone OS, upgradable to iPhone OS 4 |
| CPU | ARM 11 412 MHz, PowerVR MBX-Lite graphics |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | HTML (Safari) |
| Radio | No |
| Games | Downloadable, incl. motion-based |
| Colors | Black(8 / 16 GB), White (16 GB) |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | No |
| Others | Google Maps |
|
| Audio player |
|
| Video player |
|
| TV-out |
| Battery | Standard | Li-Ion |
| Stand-by | 300 h |
| Talk time | 10 h |
| Music play | 24 h |
| Misc | - | - |
Apple iPhone 3G Specification
Add to Cart