Nokia 9300 Communicator
|
 | Network | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| Mode | 2G |
| Announced | 2004 |
| Status | Discontinued |
| Price New | - |
| Price Second | - |
| Size | Dimensions | 132 x 51 x 21 mm |
| Weight | 167 g |
| Display | Primary | TFT 65K colors / 640 x 200 pixels |
| Secondary | LCD 65K color / 128 x 128 pixels |
|
| Full QWERTY keyboard |
|
| 5-way navi key |
| Sound | Alert types | Polyphonic, MP3, Vibration |
| Speakerphone | Yes |
| Memory | Phonebook | SIM card + unlimited entries, Photo call |
| Call records | Detailed unlimited |
| Card slot | MMC |
| Internal | 80 MB |
| Data | GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| 3G | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared port | Yes |
| USB | Yes |
| Camera | Primary | 1.3 MP, 1280x960 pixels |
| Video | Yes, Video Call |
| Features | OS | Symbian OS v7.0s, Series 80 v2.0 UI |
| CPU | TI OMAP 1510 150 MHz processor |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Fax |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, Opera HTML browser |
| Music Player | MP3, AAC, RA, MIDI |
| Video Player | MP4 |
| Radio Player | No |
| Games | Yes |
| Colors | Light Gray |
| GPS | No |
| Java | Yes |
|
| Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) |
| Battery | Standard | Li-Po 970 mAh (BP-6M) |
| Stand-by | 200 h |
| Talk time | 4 h |
| Misc | - | - |