| Nokia N-Gage |
 | Network | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| Mode | 2G |
| Announced | 2003 |
| Status | Discontinued |
| Price New | - |
| Price Second | - |
| Size | Dimensions | 134 x 70 x 20 mm |
| Weight | 137 g |
| Display | Type | TFT, 4096 colors |
| Size | 176 x 208 pixels, 2.1 inches, 35 x 41 mm |
|
| Five-way directional controller |
| Sound | Alert types | MP3, WAV, Polyphonic, Vibration |
|
| Profile Selection |
| Speakerphone | Yes |
| Memory | Phonebook | SIM card + unlimited entries |
| Call records | Detailed, max 30 days |
| Internal | 3.4 MB |
| Card slot | MMC |
| Data | GPRS | Class 6 |
| EDGE | No |
| 3G | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | V 1.1 |
| Infrared port | No |
| USB | Yes, slave USB 1.1 |
| Camera |
| No |
| Features | OS | Symbian OS v6.1, Series 60 v1.0 UI |
| CPU | 32-bit ARM 920T 104 MHz processor |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP, xHTML, iMode |
| Radio | Stereo FM radio |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | Tons, single and multiplayer + Java downloadable |
| Colors | Xpress-on covers |
| Languages | 34 |
| GPS | No |
| Java | SyncML |
| Organizer | Yes |
| Others | MP3 and AAC player |
|
| Stereo line-in |
|
| Hi-fi stereo headset |
|
| 20 Voice dial |
| Battery | Standard | Li-Ion 850 mAh |
| Stand-by | 200 h |
| Talk time | 4 h |
| Misc | - | - |
Nokia N-Gage Specification
Add to Cart