| Nokia 9500 Communicator |
 | Network | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| Mode | 2G |
| Announced | 2004 |
| Status | Discontinued |
| Price New | - |
| Price Second | - |
| Size | Dimensions | 148 x 57 x 24 mm |
| Weight | 230 g |
| Display | Main | TFT, 65K colors |
| Size | 640 x 200 pixels |
| External | TFT, 65K colors |
|
| 128 x 128 pixels |
|
| Full QWERTY keyboard |
| Sound | Alert types | Monophonic, Polyphonic, MP3/AAC, Vibration |
| Speakerphone | Yes |
| Memory | Phonebook | SIM card + unlimited entries, Photo call |
| Call records | unlimited |
| Card slot | MMC |
| Internal | 80 MB |
| Data | GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 6 |
| 3G | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b |
| Bluetooth | Yes, v1.1 |
| Infrared port | Yes |
| USB | Yes, Pop-Port |
| Camera | Primary | VGA, 640x480 pixels |
| Video | Yes |
| Features | OS | Symbian OS v7.0s, Series 80 v2.0 UI |
| CPU | TI OMAP 1510 150 MHz processor |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Fax |
| Browser | WAP/xHTML, Opera HTML browser |
| Audio | MP3, AAC, RA, MIDI Player |
| Video | No |
| Radio | No |
| Games | Yes |
| Colors | Xpress-on covers |
| GPS | No |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
|
| Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) |
| Battery | Standard | Li-Ion 1300 mAh (BP-5L) |
| Stand-by | 300 h |
| Talk time | 6 h |
| Misc | - | - |