| Blackberry Pearl Flip 8230 CDMA |
 | 2G Network | CDMA 800 / 1900 |
| 3G Network | CDMA2000 1xEV-DO |
| Announced | 2009 |
| Status | Available |
| Price New | - |
| Price Second | - |
| Size | Dimensions | 101.1 x 50 x 17.5 mm |
| Weight | 102 g |
| Display | Type | TFT 65K colors |
| Size | 240 x 320 pixels, 2.6 inches |
|
| Secondary external 65K TFT display, 128x160 pixels |
|
| Half QWERTY keyboard |
|
| Trackball navigation |
| Sound | Alert types | Vibration, Polyphonic, MP3 |
| Speakerphone | Yes |
|
| 3.5 mm audio jack |
| Memory | Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 75 MB |
| Card slot | Micro SD, 8 GB Max |
| Data | GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| 3G | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared port | No |
| USB | Yes |
| Camera | Primary | 2 MP, 1600x1200 pixels, LED flash |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Features | OS | BlackBerry OS |
| CPU | 32-bit Intel XScale PXA272 312 MHz processor |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | No |
| Music | MP3/WAV/eAAC+/WMA player |
| Video | MP4/WMV/H.263/H.264 player |
| Games | Yes |
| Colors | Black |
| GPS | No |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Organizer | Yes |
| Others | Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) |
|
| BlackBerry Maps |
|
| Voice dial, voice memo |
| Battery | Standard | Li-Ion 900 mAh |
| Stand-by | 380 h |
| Talk time | 4 h |
| Misc | - | - |
Blackberry Pearl Flip 8230 CDMA Specification
Add to Cart