Blackberry Storm 9530 CDMA
|
 | 2G Network | 800 / 1900 |
| 3G Network | CDMA2000 1x EV-DO |
| Announced | 2008 |
| Status | Available |
| Price New | - |
| Price Second | - |
| Size | Dimensions | 112.5 x 62.2 x 14 mm |
| Weight | 155 g |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 360 x 480 pixels, 3.25 inches |
|
| Accelerometer sensor for auto-rotate |
| Sound | Alert types | Vibration, Polyphonic, MP3 |
| Speakerphone | Yes |
|
| 3.5 mm audio jack |
| Memory | Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 128 MB |
| Card slot | Micro SD, 16 GB Max |
| Data | GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared port | No |
| USB | Yes |
| Camera | Primary | 3.15 MP, 2048x1536 pixels, autofocus, LED flash |
|
| Geo-tagging, image stabilization |
| Video | Yes, QVGA |
| Secondary | No |
| Features | OS | BlackBerry OS |
| CPU | Qualcomm MSM7600 528 MHz processor |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | No |
| Music | MP3/WAV/eAAC+/WMA player |
| Video | MP4/WMV/H.263/H.264 player |
| Games | Yes |
| Colors | Black |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Organizer | Yes |
| Others | Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) |
|
| BlackBerry Maps |
|
| Voice dial, voice memo |
| Battery | Standard | Li-Ion 1400 mAh |
| Stand-by | 360 h |
| Talk time | 5 h |
| Misc | - | - |
Blackberry Storm 9530 Specification
Add to Cart